bokmassan-887x499

Kuddkrigsdax på bokmässan!

24.09.2015

Tävlingen där Sören & Anders tillsammans med Barnens Bibliotek bjöd in sina läsare att sätta titeln och bidra till handlingen i nästa Sunebok är avgjord. 14-åriga Jenny Bågenstål tog hem segern i konkurrens med 1500 skrivsugna barn från hela landet med förslaget att Sune och hela familjen Andersson besöker shoppingparadiset Gekås i Ullared. Resultatet är en sanslöst rolig bok där en strid ström av galenskaper avlöser varandra.

Sune i Ullared uppmärksammas på Bok & Bibliotek i Göteborg genom ett framträdande tillsammans med vinnaren Jenny på Biblioteks- och berättarscenen, signeringar och festligheter på barnområdet i äkta Sören & Anders-stil: ett kuddkrig. Kuddkriget kommer att ske i samband med Sören och Anders högläsning ur boken. En flashmob startar fajten och publiken är välkommen att delta.

Kuddkrig 
När: 26 september 
Tid: Högläsning med kuddkrig kl 13.00. 
Var: Pressbyråns monter A.01:22 
Arr: Pressbyrån i samarbete med Egmont Publishing 

Boksläpp Sune i Ullared 
När: 26 september 
Tid: 17.00–17.30 
Var: Biblioteks- och Berättarscenen 
Arr: Kultur i Väst i samarbete med Barnens bibliotek och Egmont Publishing 

Signeringar 
När: 25 september 16.30-17.30, 26 september 15.00-16.00, 27 september 14.00-15.00 
Var: Egmont Publishings monter B08:42 
Arr: Egmont Publishing

Bakgrund till tävlingen 
Sunes skapare - författarduon och bokjuryambassadörerna Sören och Anders - firade 30-årsjubileum i december 2014. För att fira detta och för att inspirera barn att skriva och läsa lät de sina unga läsare komma med förslag på namn och innehåll till nästa Sune-bok i en tävling. Tävlingen genomfördes i samarbete med Barnens Bibliotek och ingick i årets Barnbokskatalog.

Bilder laddas ner från Egmont Publishing pressrum på Cision.

Katarina Oldenburg, Projektledare, Egmont Publishing AB 
E-post: katarina.oldenburg@egmont.se Telefon: 040-693 95 32